W świecie niebanalnego wystroju wnętrz i nieustannego dążenia do połączenia piękna z funkcjonalnością znalazło się dotychczas wiele ciekawych rozwiązań. Jedną z interesujących możliwości aranżacyjnych jest montaż oświetlania szynowego. Popularność tego systemu nieustannie rośnie, a powodem tego jest przede wszystkim jego szczególna estetyka. Poza tym oświetlenie szynowe wyróżnia się tak bardzo pożądaną współcześnie funkcjonalnością.
Przygotowanie do montażu
Nie bez powodu oświetlenie szynowe zyskało w ostatnich latach ogromną popularność. Jest to rozwiązanie nowoczesne, gwarantujące użytkownikom ładny wygląd ich wnętrza. Poza tym oświetlenie szynowe jest bardzo praktyczne. Każdy może indywidualnie dopasować kierunki padania światła do swoich potrzeb. Jednak zakup odpowiedniego oświetlenia to jedno, drugą ważną kwestią jest jego właściwy montaż – mówi ekspert z MKJB Krzysztof Mucha, firmy prowadzącej sklep internetowy światło-cienie.pl.
Chcąc przeprowadzić efektywny montaż oświetlenia szynowego, należy się do tego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim ważne jest, by przyszykować potrzebne akcesoria i narzędzia. W celu zamontowania systemu szynowego dobrze poszukać w szufladzie ołówka i centymetra, które pomogą nam w oznaczeniu dokładnego miejsca montażu szyny. Poza tym przydadzą nam się śruby, kołki, wiertarka i śrubokręt. Kiedy uda nam się zgromadzić wszystkie potrzebne przedmioty, wybierzmy wstępnie właściwe miejsce do zamontowania oświetlenia szynowego. Zanim przejdziemy do pracy, wyłączmy bezpiecznik, który odpowiada danemu przewodowi. Zawsze powinniśmy się upewnić, czy prąd nie przepływa przy przewodach fazowych.
Kolejne kroki
W kolejnym kroku montażu oświetlenia szynowego powinniśmy ustalić dokładne miejsce na suficie, w którym znajdzie się szyna. Na tym etapie przydatny okaże się ołówek i centymetr, za pomocą których będziemy mogli wyznaczyć punkty wiercenia. Przyłóżmy więc szynę do sufitu i zaznaczmy ołówkiem wybrane przez nas lokalizacje przyszłych otworów. Następnie, za pomocą kostki, podłączmy odpowiednie przewody. Ostatecznie przykręćmy śruby, w tym celu przyda nam się przygotowany wcześniej śrubokręt. Nie zapominajmy o usunięciu z przewodów znajdującej się na nich izolacji. Na kostce będziemy mogli podłączyć przewód fazowy, przewód zerowy i przewód ochronny (chociaż ten nie zawsze jest dostępny). Kiedy uda nam się podłączyć przewody do kostki, przejdźmy do montażu reflektorów na szynie. Jest to ostatni etap naszej pracy, po którym możemy ustawić padanie światła na poszczególne części danego wnętrza.