Na co uważać w czasie rozwodu?

Bez względu na to, czy na sali sądowej występujesz w charakterze powoda, czy osoby pozwanej, wizyta w takim miejscu jest silnie stresująca. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż są to okoliczności dla większości ludzi nieznane, a w dodatku związane z intensywnym odczuwaniem wielu negatywnych emocji. W takich warunkach bardzo łatwo o kosztowny w swoich konsekwencjach błąd. Zapoznaj się z niniejszym wpisem, jeśli chcesz uniknąć najczęstszych i najpoważniejszych z nich.

Zadbaj o swoją prezencję

Mimo tego, że w ramach sali rozpraw powinien dominować wyłącznie chłodny osąd faktów, w praktyce na finalną decyzję sędziego niemały wpływ mają również inne czynniki, takie jak sposób wysławia się danej osoby, jej ubiór, ton głosu czy sposób manifestowania swojego stanowiska lub oczekiwań. W pierwszej kolejności zadbaj zatem o stosowny do okoliczności strój oraz właściwą aparycję.

Solidnie przygotuj materiały dowodowe

Sprawa rozwodowa jak każda inna wiąże się z przedstawianiem rozmaitych argumentów z obu stron, wśród których kluczowe są te poparte konkretnymi dowodami. Stojąc więc przed opisywaną procedurą, musisz zgromadzić rzetelny materiał dowodowy – fragmenty korespondencji, bilingi telefoniczne, zdjęcia, filmy, paragony, wyciągi z konta, wyliczenia i wszelkie inne dokumenty, które mogą mieć istotne znaczenie w kontekście danej sprawy.

Należy mieć to na uwadze także w przypadku już załagodzonego konfliktu pomiędzy Tobą a byłym partnerem lub partnerką. Podczas np. rozwodów w Warszawie sędziowie często proszą strony o przedstawienie niektórych dowodów, nawet w przypadku, gdy rozwód ma odbyć się za ich porozumieniem, gdzie uzgodniły one już wspólnie kwestie alimentów, podziału majątku czy proporcji w opiece nad dziećmi. Dotyczy to w szczególności dokumentów świadczących o uzyskiwanych dochodach czy dokonywanych wydatkach.

Przeanalizuj dowody i przećwicz sposób ich prezentowania

Opisane wcześniej aspekty, to tylko jedna strona przygotowań, z którymi wiąże się rozwód Warszawa i inne duże, tętniące życiem miasta należą do obszarów, których mieszkańcy są mocno narażeni na stres. Ten z kolei potrafi zgubić, nawet wtedy, kiedy uczestnik rozprawy skrupulatnie przygotował obszerny materiał dowodowy.

Oprócz przygotowania w zakresie gromadzenia dowodów nie zapomnij zatem przygotować się również pod kątem ich komunikacji. W tym charakterze świetnie sprawdza się odgrywanie scenek, gdzie w postać sędziego wciela się ktoś zaznajomiony ze specyfiką spraw rozwodowych. Rolę tę najlepiej odegra oczywiście prawnik, który z uwagi na swój zawód doskonale orientuje się w pytaniach często pojawiających się podczas trwania rozprawy. W ten sposób przechodzimy płynnie do ostatniego, najważniejszego punktu niniejszego wpisu.

Jeśli bierzesz rozwód, Warszawa to miasto, w którym z łatwością znajdziesz odpowiedniego prawnika

Mimo że wynajęcie własnego prawnika wiąże się przeważnie z relatywnie dużymi kosztami, jego obecność na sali sądowej jest nieoceniona. Jest to bowiem profesjonalista świetnie zaznajomiony z obowiązującymi przepisami, koniecznymi do dopełnia formalnościami, procedurami, etykietą, a często także ze specyfiką charakteru samego sędziego. Już sama jego obecność znacząco wpłynie na Twój komfort psychiczny.

Na szczęście, jeśli chodzi o rozwód Warszawa jest miastem pełnym specjalizujących się w tym zakresie kancelarii. Dzięki temu, przy odpowiednim wysiłku, odszukanie wśród nich doświadczonego i rzetelnego przedstawiciela nie powinno być trudne.