Nieżyt nosa jest inną nazwą popularnego kataru. Spowodowany jest przede wszystkim infekcją wirusową, która rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Chcąc zapobiec pojawieniu się kataru, należy unikać spotkań z osobami zarażonymi, przemoczenia oraz przeciągów. Warto wiedzieć, iż nie chroni przed nim zażywanie witaminy C, a głównymi jego objawami są uczucie drapania w gardle, kichanie, chrypka, pieczenie spojówek, zmniejszenie drożności nosa oraz kaszel.
Nieżyt nosa – przyczyny
Powierzchnia jamy nosa wyścielona jest przez błonę śluzową pokrytą ochronną warstwą śluzu. Pełni on niezwykle istotną funkcję dla całego układu oddechowego, ponieważ cechuje się zawartością substancji, które neutralizują bakterie i wirusy atakujące organizm. Co więcej, gruczoły błony śluzowej wytwarzają płyn ogrzewający, nawilżający i oczyszczający powietrze. W niesprzyjających warunkach funkcjonowanie błony śluzowej może zostać zaburzone. Dochodzi wtedy do skurczu naczyń, co przyczynia się do niedostatecznego ukrwienia i wiąże się z niewystarczającą ilością i składem warstwy ochronnej śluzu. W związku z powyższym wirusy bądź bakterie mogą wtedy w łatwy sposób przyczynić się do zachorowania.
Za niekorzystne warunki powodujące zmiany w śluzówce nosa, a tym samym przyczyniające się do kataru, zaliczane są:
- wychłodzenie organizmu, np. w chłodniejsze dni;
- przemęczenie fizyczne;
- przeziębienie organizmu;
- osłabienie odporności;
- niedożywienie;
- przepracowanie;
- niekorzystne warunki atmosferyczne;
W związku z tym, iż rhinowirusy mogą powodować wystąpienie kataru i przenoszą się drogą kropelkową, do zakażenia może między innymi dojść w trakcie rozmowy, w momencie kaszlnięcia lub kichnięcia.
Nieżyt nosa – symptomy
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, iż pod wspólną nazwą „nieżyt nosa” ukrywają się trzy różne typy kataru:
- powodowany przez wirusy;
- wywoływany przez bakterie (infekcje bakteryjne, np. nadkażenie błony śluzowej nosa, która wcześniej była zakażona przez wirusy);
- katar sienny (katar alergiczny) – jest to jeden z objawów alergii i powstaje jako skutek kontaktu z alergenem, np. pyłkami drzew czy roślin.
Za główne objawy kataru uważa się:
- wystąpienie drapania w gardle i nosie, kichanie;
- nos staje się niedrożny i zatkany;
- błona śluzowa nosa staje się obrzęknięta i przekrwiona;
- pojawiają się trudności w oddychaniu;
- pojawia się łzawienie z oczu;
- w okolicach zatok szczękowych i czołowych występuje uczucie ucisku;
- następuje spadek apetytu;
- pojawiają się symptomy ogólne takie jak bóle głowy, złe samopoczucie czy bóle kostno-stawowe.
Nieżyt nosa – leczenie
Niestety nie istnieją środki farmakologiczne, których przyjmowanie zapobiegałoby rozwojowi kataru. Leczenie nieżytu nosa jest objawowe i opiera się wyłącznie na łagodzeniu skutków kataru, ponieważ organizm jest w stanie sam sobie z nim poradzić. Jest to stosunkowo niegroźna choroba, jednak nieleczona może przyczynić się nawet do zapalenia zatok przynosowych, uszu lub zapalenia oskrzeli czy płuc. Metodami łagodzącymi nieżyt nosa są:
- stosowanie kropli do nosa – np. nasivin soft;
- zażywanie tabletek do ssania;
- stosowanie płynów do płukania gardła;
- przyjmowanie zwiększonych dawek witaminy C, rutyny oraz wapnia;
- smarowanie nosa środkami zawierającymi wazelinę.