Nowe trendy we wzornictwie talerzy i zastawy stołowej

duka-skog

Zastawa stołowa pozwala nam uzyskać piękny efekt podczas posiłków – od święta i na co dzień. Tak jak w modzie, tak i tu pojawiają się coraz to nowsze trendy.

Skandynawski szyk

Coraz częściej w urządzaniu domu i podczas kupowania różnych akcesoriów oraz drobiazgów, zwracamy uwagę na skandynawskie propozycje. Skandynawowie znani są z celebrowania chwil w domu oraz stwarzania przytulnego, gościnnego klimatu. Duńskie hygge i jego odmiany występujące w innych krajach to coś, co chętnie adaptujemy w swoich domach. Skandynawski szyk panuje także na stołach i jest jednym z utrzymujących się od kilku lat trendów we wzornictwie talerzy i zastawy stołowej.

Ciekawe serie to np. DUKA LAGUN lub SKOG. Kamionkowe naczynia o nieco nieidealnych formach będą idealne do serwowania potraw najbliższym. Ich jednolite, stonowane kolory pozwolą z łatwością dopasować inne elementy nakrycia – dzbanki, wazy czy nawet dekoracje florystyczne, które znajdą się na stole.

Warto też zwrócić uwagę na talerze z subtelnymi wzorami – „piegowate”, we wzory geometryczne, czy te w drobne paseczki. Także takie wzornictwo wpisuje się w skandynawską stylistykę.

Bazując na tym trendzie, można sobie pozwolić na pewien eklektyzm na stole i dopasować do siebie elementy z różnych kolekcji. Żeby uzupełnić zastawę stołową, szukajmy elementów ze szkła czy drewna. Spójna całość pozwoli nam stworzyć przy stole wyjątkową, miłą atmosferę.

Jeszcze jedną, interesującą opcją z zakresu ceramiki skandynawskiej będzie zastawa we wzory inspirowane folkiem. Ptaki, motywy roślinne umieszczone na talerzach czy miseczkach dodają uroku całej aranżacji stołu.

talerze-lugan

Biała porcelana wraca do łask

Biała porcelana była kiedyś bardzo popularna i łatwo dostępna, później wyparły ją bardziej bogate wzory, teraz natomiast wraca do łask. Coraz częściej w sklepach znaleźć możemy talerze i zastawę stołową o prostych, ale także bardziej finezyjnych, geometrycznych kształtach, wykonane właśnie z białej porcelany. Taka zastawa nie musi być jednak banalna. Wyróżniać może się właśnie kształt – na przykład nietypowe zaokrąglenie talerza lub misy, bądź też ciekawa faktura brzegu talerza. Żłobienia i tłoczenia dodadzą charakteru poszczególnym elementom zastawy.

Zaletą białej porcelany jest jej uniwersalność – do takiej zastawy z łatwością dobierzemy inne elementy. Ten wybór będzie jednocześnie minimalistyczny i ponadczasowy. Biel to kolor, pasujący na różne okazje, do różnych barw i wzorów. Biała zastawa jest elegancka – może się sprawdzić na co dzień, ale i od święta. Jest więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają ograniczone miejsce na przechowywanie w kuchni.

zastawa-felicia

Grafiki

Ostatnio modne zrobiły się także talerze i zastawa z ciekawymi grafikami. Wyczuwalne są tu często śródziemnomorskie inspiracje. Znajdziemy na przykład talerze z grafikami z karczochem, szparagami, marchewką. Ciekawie na stole będzie prezentować się zastawa z jednej serii, ale składająca się z elementów z różnymi wzorami. Tego rodzaju naczynia przyciągają oko, sprawiają, że spotkanie przy stole nie jest sztywne i bardzo formalne – ocieplają atmosferę. Świetnie będą się też nadawać na prezent, jako element oryginalny i nadający jadalni wyrazistości.

Możemy wybrać zastawę w jednolitym kolorze z pojedynczą grafiką, ale też taką, gdzie na przykład wzór pokrywa całą powierzchnię talerza czy miski. Niezwykłą popularnością cieszą się motywy roślinne, tropikalne. Taka zastawa świetnie sprawdzi się na przykład podczas przyjęć na świeżym powietrzu. Dopasować można do niej kolorowe szkło, które będzie współgrać z wybranym wzorem.

Warto zastanowić się nad doborem wyjątkowej zastawy stołowej. To ona bowiem sprawia, że każdy posiłek staje się świętem. Sposób podania dań ma znaczenie dla ich odbioru. Wysokiej jakości zastawa posłuży nam przez długie lata.

kolekcja-idunn