Nowoczesne źródła światła w domu – co zamiast klasycznych żarówek?

Halogeny, diody LED, świetlówki to źródła światła, które skutecznie zastępują klasyczne żarówki. Jednak w ostatnich latach najbardziej na sławie zyskały LED-y, które nie są już małymi diodami, pasującymi wyłącznie do niektórych lamp, czy też paskami, które delikatnie podświetlają ściany, schody lub meble. Obecnie to zupełnie co innego.

Żyrandole nowoczesne i nie tylko – oświetlenie wykorzystujące diody LED

Obecnie lampy LED z wyglądu przypominają tradycyjne żarówki, świetlówki, halogeny, a także posiadają gwinty umożliwiające stosowanie ich we wszystkich oprawach. Dołączając do tego ich energooszczędność, można śmiało stwierdzić, iż LED-y to prawdziwa rewolucja w oświetleniu. Dzięki różnorodności kształtów (kulkowy, klasyczny, świecowy), jak również typowym trzonkom (E27 i E14), można spotkać je w najróżniejszych modelach lamp, jak np. żyrandole nowoczesne.

Co sprawia, że nowoczesne źródła światła w domu, to właśnie LED-y?

Kupując tradycyjną żarówkę, przede wszystkim zwraca się uwagę na jej moc (W). Jednak w przypadku LED istotniejsza od mocy jest wartość strumienia świetlnego podawana w lumenach (lm), która określa dawkę emitowanego światła. Im więcej lumenów, tym więcej światła produkuje dana lampa.

Od momentu pojawienia się na rynku świetlówek i halogenów, zaczęto dywagować o temperaturze barwowej światła. Klasyczne żarówki dawały wyłącznie światło ciepłe, wręcz żółte. Żyrandole nowoczesne, bazujące na nowoczesnym źródle światła emitują zarówno ciepłe, jak i chłodniejsze, czy też zimnie światło. Dlatego podczas zakupu LED-ów, należy zwrócić uwagę na temperaturę barwową, która podawana jest w Kelwinach (K).

Ogromnym plusem lamp LED jest o wiele mniejsze zużycie energii (nawet do 90%) w porównaniu z klasycznymi żarówkami. LED-y cechują się tym, że są trwałe, gdyż mogą świecić nawet do 25 tysięcy godzin, a więc do około 25 lat – przy założeni, iż działają mniej więcej 2,5-3 godziny dziennie. Dla porównania – tradycyjna żarówka ma trwałość zaledwie 1000 godzin.

Warto wspomnieć, iż lampy LED nie wygasają nagle, jak ma to miejsce w przypadku żarówek. W związku z tym kryterium trwałości jest czas, w którym strumień cieplny nie spadnie poniżej 70% wartości początkowej (L70).