Odmiany suwnic przemysłowych

suwnica-przemyslowa

Suwnice pracują w ruchu przerywanym i składają się z konstrukcji nośnej, czyli tzw. mostu przemieszczającego się po torach jezdnych, a także z wciągnika lub wciągarki przejeżdżających po konstrukcji nośnej mostu. Obecnie suwnice stanowią podstawę przemysłu, ponieważ wykorzystywane są do transportu i przenoszenia ładunków w pionie i w poziomie o różnych gabarytach. Dzięki temu, że istnieje możliwość dopasowania ich parametrów, znajdują zastosowanie m.in. w zakładach produkcyjnych i magazynach, ale również na otwartych przestrzeniach. Jakie wyróżniamy odmiany suwnic przemysłowych?

Suwnica natorowa i podwieszana

Suwnica pomostowa inaczej nazywa natorową to podstawowy element wyposażenia większości hal i magazynów. Część nośna jej konstrukcji opiera się na umieszczonym w górze torze jezdnym. Ze względu na odmienne działanie, wyróżniane są jej dwa rodzaje: jednodźwigarowe i dwudźwigarowe. Suwnica natorowa jednodźwigarowa to najczęściej spotykane rozwiązanie transportu bliskiego. Urządzenie składa się z jednego dźwigara opartego na czołownicach wyposażonych w zespoły jezdne. Dzięki temu możliwe jest przemieszczenia mostu suwnicy po torowisku, a co więcej maszyny mogą zostać dopasowane do warunków hal, jak i przestrzeni otwartych. Bardzo ważnym elementem suwnic jednodźwigarowych jest wciągnik elektryczny, który dzięki możliwości sterowania zdalnego ułatwia i usprawnia obsługę sprzętu. Z kolei suwnice natorowe dwudźwigarowe charakteryzują znacznie większe możliwości udźwigu. Składają się z mostu wyposażonego w dwa równoległe dźwigi, układu jezdnego oraz wciągnika elektrycznego. Ich torowisko umieszczone jest na przystosowanej konstrukcji, która zapewnia wytrzymałość maszyn. Ponadto, tego typu suwnice wyposażone są w systemy antykolizyjne, dzięki czemu umożliwiają bezpieczny transport jednego lub kilku ładunków jednocześnie.

Jakie suwnice dodatkowo usprawnią prace zakładów przemysłowych?

W przypadku trudnych przestrzeni jednym z często wybieranych rodzajów maszyn są suwnice podwieszane. Jest to odpowiednie rozwiązanie do niskich i ciasnych hal, w których praca innych suwnic byłaby niemożliwa. Torowisko suwnicy podwieszanej zajmuje bardzo mało miejsca, dzięki czemu można przymocować je do dźwigarów dachowych lub bezpośrednio do sufitu hali. Daje to możliwość pełnego wykorzystania szerokości, jak i wysokości powierzchni. W przypadku większości suwnic istnieje możliwość indywidualnego doboru elementów usprawniających pracę maszyn, takich jak udźwig, rozpiętość, sterowanie i prędkość. – jak wyjaśnia specjalista z firmy BestTap. Przy wyborze maszyny warto skorzystać z usług firm oferujących zarówno wykonanie projektu oraz suwnicy, jak i jej późniejszy montaż wraz z uruchomieniem. Z pewnością zapewni to wybór zarówno bezpiecznego, jak i odpowiedniego sprzętu. Co więcej, ciekawym rozwiązaniem stosowanym w przemyśle są także suwnice wyposażone w system KBK. Mogą być dopasowane do różnych obciążeń, zadań lub przestrzeni. Ich lekka konstrukcja pozwala na szybkie i efektywne działanie w różnych warunkach, a tym samym, łatwo adaptują się nawet do zakrzywionych torów suwnicowych. Suwnice dwudźwigarowe KBK zapewniają duże wysokości podnoszenia, a możliwość ich zawieszenia, zwiększa obszar pracy, umożliwiając wykonywanie czynności poza zasięgiem podwieszenia.