Pierwsza biżuteria dla dziecka — jaką wybrać

bizuteria-dla-dziecka

Coraz więcej dzieci można spotkać z kolczykami w uszach, pierścionkami na palcach, wisiorkami i łańcuszkami na szyi oraz z bransoletkami na nadgarstkach. Czy noszenie biżuterii przez dzieci to dobry pomysł? Jeśli tak, to jakie kosztowności wybrać dla pociechy i czym kierować się podczas zakupu pierwszej biżuterii dla dziecka? Poniżej przedstawiamy wskazówki, które pomogą dokonać właściwych wyborów.

1. Tworzywo, z jakiego zostały wykonane kosztowności

Przed zakupem danego wyrobu jubilerskiego należy dokładnie sprawdzić, z czego został wykonany. W szczególności, jeżeli są to pierwsze tego typu kosztowności, które dziecko będzie nosiło. Dla pociechy nieodpowiednia będzie biżuteria z dodatkiem niklu, ponieważ staje się ona częstym źródłem alergii. Najmłodsi powinni nosić kosztowności ze srebra próby 999, z czystego złota lub pozłacane. Warto także zwrócić uwagę na jakość wykonania, ważne, aby zapięcia łańcuszków oraz bransoletek były solidne i nie odczepiały się samoistnie.

2. Wielkość biżuterii

Decydując się na zakup łańcuszka, wisiorka, pierścionka lub bransoletki należy dobrać jego rozmiary do budowy anatomicznej dziecka. Warto zmierzyć obwód szyi lub nadgarstka i dopasować kosztowności. W przypadku starszych dzieci świetnie sprawdzi się złoty łańcuszek Ankier dostępny w ofercie sklepu internetowego Zeccoro. Jego prosty, delikatny design nie przytłacza dziecięcej stylizacji.

Natomiast jeśli chodzi o pierścionki, pierwszy model można podarować dziecku z okazji urodzin lub Pierwszej Komunii Świętej. Warto również wytłumaczyć dziecku, jak cenny jest taki podarunek. Pierścionki dla dziewcząt powinny być wykonane z miękkiego kruszcu i umożliwiać szybkie ich zdejmowanie. Ciekawym rozwiązaniem okazują się również modele z możliwością regulacji wielkości.

3. Design i modna estetyka kosztowności

Dobór odpowiedniej stylistyki biżuterii dla dziecka nie może być przypadkowy. Ważne, aby była delikatna, „niekrzykliwa” i przeznaczona specjalnie dla dzieci. Warto zwrócić uwagę nie tylko na to, co jest modne w danym czasie, lecz także na gust, jaki ma dana dziewczynka lub chłopiec. Oczywiście typ biżuterii powinien zostać dostosowany do wieku i temperamentu dziecka. Chłopcy bardzo lubią nosić łańcuszki z zawieszkami oraz bransoletki, w szczególności w estetyce nawiązującej do militariów, sportu i motoryzacji.

Natomiast dziewczynki uwielbiają łańcuszki, do których doczepiane zostają złote literki, kwiatki i serduszka. Z okazji Pierwszej Komunii Świętej można podarować wierzącemu dziecku złoty łańcuszek z krzyżykiem lub z medalikiem z wizerunkiem Jezusa Chrystusa, Matki Boskiej lub patrona z chrztu dziecka. Z takiego prezentu będą zadowoleni zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Niezwykle modne są również bransoletki – celebrytki, które współcześnie przeżywają prawdziwy renesans i w sposób efektowny dopełniają wiele dziecięcych outfitów.

4. Kolczyki dla dziecka – dylemat, który wciąż nurtuje rodziców

Coraz częściej można na ulicy spotkać rodziców z kilkumiesięcznymi dziećmi mającymi przekute uszy. Jednak wiele osób wciąż ma obawy, czy jest to bezpieczne, a pomysł nieodpowiedzialny. Na szczęście w sprzedaży można znaleźć liczne zestawy kolczyków specjalnie zaprojektowane z myślą o tych maleństwach.

Najlepiej wybierać modele z zapięciami typu baranek, ponieważ nie odczepią się one same, a dziecko nieskoordynowanymi ruchami samo ich nie zdejmie. Przekucie uszu u małych dzieci powinno zostać przemyślane. Dlatego nie warto z tą decyzją się spieszyć. Wielu rodziców czeka z zakupem pierwszych kolczyków, aż ich pociecha będzie starsza i bardziej odpowiedzialna. Dla dzieci nieodpowiednie są kolczyki wiszące oraz takie, którymi można łatwo o coś zahaczyć.