Rekonwalescencja po operacji. O czym należy pamiętać?

nakładka-na-sedes-po-operacji-biodra

Rekonwalescencja to czas, w jakim pacjent powraca do zdrowia oraz regeneracji organizmu po urazie, ciężkiej chorobie, zabiegu chirurgicznym czy wypadku. Przeważnie w tym czasie rekomenduje się przynajmniej kilka dni odpoczynku, rezygnację z alkoholu, kofeiny, tytoniu, właściwą aktywność fizyczną oraz stosowanie zaleconej rzez lekarza diety, suplementów i leków. W zależności od przyczyny czasem warto zaopatrzyć się w odpowiednie środki wspomagające funkcjonowanie, jak np. nakładka na sedes po operacji biodra.

Nakładka na sedes po operacji biodra oraz inne wskazówki dotyczące rekonwalescencji po zabiegu

Każdy zabieg chirurgiczny, który został przeprowadzony w miejscowym znieczuleniu, jest pewnego rodzaju obciążeniem dla organizmu oraz wymaga właściwej rekonwalescencji wskazanej przez lekarza prowadzącego. Po zbiegu wstawienia endoprotezy biodra, zalecane jest stopniowe obciążenie stawu oraz stosowanie środków ułatwiających normalne funkcjonowanie, jak np. nakładka na sedes po operacji biodra. Natomiast po krótkiej, trwającej mniej więcej 15 minut operacji zaćmy, rekomendowane jest oszczędzane wzroku przez 24 godziny, rekonwalescencja zakłada także unikanie wysiłku fizycznego oraz zrezygnowanie z basenu i sauny, przez okres minimum dwóch tygodni.

Po operacji tarczycy rekonwalescencja może wymagać stosowania jedynie płynnej diety ze względu na utrudniający życie i połykanie ból szyi. Należy pamiętać, iż proces rekonwalescencji nie należy do przyjemnych czynności, np. po operacji przepukliny pachwinowej rekomenduje się chodzenie mimo odczuwanego bólu, aby przeciwdziałać różnego rodzaju powikłaniom. Tak więc jak można zauważyć, w przypadku operacji, warto słuchać się zaleceń lekarza, gdyż każdy przypadek jest inny.

Kilka słów na temat rekonwalescencji po chorobie

Mimo że choroba przebyta w domu wydaje się nie wymagać ścisłej rekonwalescencji, jak w przypadku zabiegów chirurgicznych, warto pamiętać, iż brak gorączki oraz kaszlu nie świadczy o minięciu zagrożenia chorobowego, natomiast osłabiony przez zapalenie płuc czy grypę organizm może wymagać kilku dni, czy tygodni, zanim zacznie działać na pełnych obrotach. Jako rekonwalescencję po chorobie należy przez minimum tydzień unikać wysiłku fizycznego. W tym czasie warto zadbać o lekkostrawną, zdrową dietę, bogata w świeże warzywa i owoce lub gotowane produkty wysokobiałkowe oraz pamiętać o prawidłowym nawodnieniu.