Rolety rzymskie czy jednak tradycyjne rolety zwijane?

W ostatnich latach bardzo na popularności w polskich domach, przybrały znane już od ponad dwóch tysięcy lat rolety rzymskie. Ile kosztują? Czy całkowicie zastąpią bardzo popularne rolety zwijane? Gdzie najlepiej się sprawdzą? Na te wszystkie pytania odpowiemy wam wspólnie z firmą Małgorzata Dekoracja i Automatyka z Poznania.

Dlaczego rolety rzymskie stają się aż tak popularne?

Rok 2020 był istnym rokiem natury w projektach wnętrz nowych mieszkań. Motywy roślinne i generalnie natura były i cały czas są na topie. A teraz wyobraźcie sobie, które dekoracje okienne, najlepiej współgrały by z delikatną, bialutką tkaniną o splocie lnu. Na pewno nie rolety zwijane… Pierwsze co przychodzi na myśl to firany, powiewające na letnim wietrze i …. Rolety rzymskie. To właśnie one dzięki swojej starożytnej budowie, która była praktycznie w całości oparta o materiały pochodzenia naturalnego, od razu przychodzą na myśl. Następna kwestia to zwyczajnie ich uniwersalność i praktyczność. Sprawdzą się one praktycznie na każdym oknie. Weźmy na warsztat okno kuchenne. W większości kuchni, pokrywa się ono z blatem, na którym przygotowujemy posiłki. Od razu można sobie wyobrazić białe firanki, brudne od soku pomidorowego. Fuuj! Dzięki systemowi rolet rzymskich, w czasie gotowania, nasze rolety podciągamy do połowy okna, wpuszczając do kuchni sporo światła, a i nikt za razem nie ma na nas wglądu. Wieczorami za to, spuszczamy nasze rolety do samego dołu, a nasza kuchnia staje się kompletnie intymną przestrzenią. Jeszcze więcej możliwości dają nam rolety rzymskie duo. Jako, że są one zbudowane z 2 rolet, których jedna uszyta jest zazwyczaj z firanki, a druga z tkaniny przyciemniającej, wieczorami dostajemy możliwość praktycznie całkowitego zaciemnienia naszego wnętrza.

Rolety rzymskie równie świetnie sprawdzą się także na duże okna salonu lub sypialni. Jak podczas rozmowy wspomniała Pani Małgorzata, projektantka dekoracji, „nasi klienci bardzo często wybierają rolety rzymskie w połączeniu z zasłonami. Rolety jakby zastępują wtedy firanki. Z praktycznego punktu widzenia, zazwyczaj w dzień po prostu nie chcemy żeby było nas widać od pasa w górę. Spuszczając rolety ok 1m od podłogi, wpuszczamy dosyć sporo światła, przy zachowaniu komfortu.” Zasłony w tym zestawieniu wykorzystujemy dopiero w nocy, dodamy, że w sypialni warto rozważyć tkaninę przyciemniającą lub zaciemniającą, która pozwoli nam bez przeszkód odsypiać stracone godziny w dzień, podczas weekendów.

Kolejnym potężnym atutem rolet rzymskich, jest bardzo wiele sposobów na ich montaż. Mamy do dyspozycji montaż do sufitu, na wygodnych klipsach, które pomagają nam zdjąć roletę do prania, montaż do ściany, oraz chyba najbardziej ciekawą opcję, czyli bez ingerencyjny montaż to ramy okiennej. Dzięki niemu możemy zawiesić nasze rolety rzymskie tam, gdzie w inny sposób było by to nie możliwe, czyli np. w głębokich wnękach okiennych, co więcej nie narażamy się na utratę gwarancji okien, jak w przypadku montażu rolet zwijanych.

Ile kosztują rolety rzymskie?

Ich popularność nie wzięła się tylko od ich funkcjonalności, ale także przede wszystkim od ceny. Zróbmy małe porównanie. Za dobrej klasy firanki, na okno o szerokości 400cm i wysokości standardowe 280cm, w firmie Małgorzata zapłacimy ok 900zł. W porównaniu do tego, za roletę rzymską o tych wymiarach, uszytą z dokładnie tej samej tkaniny zapłacimy ok 750zł. Co jak co 150 zł w kieszeni, a efekt tak samo imponujący, jak nie lepszy.

Na stronie internetowej firmy Małgorzata, możecie dowiedzieć się jeszcze więcej na temat rolet rzymskich i wszystkich innych rodzajów dekoracji. Zachęcamy do poczytania.