Sens zaciągnięcia pożyczki oddłużeniowej dla przedsiębiorcy

O pożyczkach oddłużeniowych wielokrotnie mówią i piszą źle. Jest to jednak dość jednostronne spojrzenie na temat wynikające być może z braku wszechstronnej wiedzy jak idzie o cele dla których bywa ów kredyt dla zadłużonych wykorzystywany. Chyba najwięcej kredytobiorców korzysta z niego aby spłacić poprzednie już przeterminowane długi, w tym niektórzy jako przedsiębiorcy po to, aby firma mogła w miarę normalnie funkcjonować.

Wyobraźmy sobie sytuacje w której komornik na wniosek wierzycieli zajmuje przedsiębiorcy firmowe konto. Przecież jest to blokada działania firmy, wszystkie wpływy z działalności firmy zostają ściągnięte, nie można nic kupić, zapłacić podwykonawcom. Można co prawda założyć w tym momencie nowe konto bankowe i przy odrobinie szczęścia mieć je niezajęte przez komornika nawet przez kilka miesięcy jako że komornicy zazwyczaj nieczęsto szukają nowego konta dłużnika: https://pamietnikwindykatora.pl/jak-czesto-komornik-sprawdza-konta-bankowe-w-ognivo/ ale to nic pewnego. Zaciągnięcie kredytu oddłużeniowego w takiej sytuacji umożliwia spłacenie wierzycieli i komornik zwalnia konto firmowe. Firma może znów funkcjonować.

Owszem, pozostaje do zapłaty nowy dług, którego termin płatności dopiero nadejdzie i wówczas może być problem, gdyż kredyt ten z pewnością nie jest wyżej oprocentowany realnie niż spłacone nim wcześniejsze długi. W zasadzie to nie kredyt gdyż kredyty oferują banki i ani osoba prywatna ani firma nie otrzyma kredytu w banku jeżeli komornik prowadzi przeciwko niej postępowanie egzekucyjne. W takiej sytuacji tylko niektóre pozabankowe firmy są skłonne udzielić pożyczkę, oczywiście o relatywnie wysokim oprocentowaniu rzeczywistym. Jednak pytanie co byłoby dalej gdyby komornik nie zwolnił konta. Trzeba w takiej sytuacji przemyśleć, czy warto dalej prowadzić firmę – czy już powstałe długi to jedynie efekt czasowych niepowodzeń w rozwijającej się firmie, czy jednak sygnał, że ta działalność, ta branża skazana jest na niepowodzenie. Często jest to efekt li tylko nieodpowiedzialnej polityki sprzedażowej polegającej na udzielaniu terminu płatności nierzetelnym, niewypłacalnym klientom.

Poza tym, kolejne niespłacone zobowiązania to ryzyko ponownej egzekucji komorniczej i kosztów z nią związanych. Koszty pożyczki oddłużeniowej mogą okazać się znacznie niżesz od tych dodatkowych kosztów na które składa się nie tylko komornicza opłata stosunkowa wynosząca 10 procent ale też inne koszty egzekucyjne oraz a może i przede wszystkim koszty sądowego postępowania o zapłatę które poniósł wierzyciel i są zasądzone do zwrotu przez dłużnika.