Sól fizjologiczna jest wodnym roztworem chlorku sodu, który pomaga przy nawracających infekcjach dróg oddechowych oraz w nawilżeniu śluzówek. Stosuje się ją również do inhalacji oraz do nawadniania pacjentów w szpitalach. Aplikowana sól fizjologiczna do oka pomaga w jego nawilżeniu oraz zwalcza takie objawy, jak np. pieczenie. Jakie właściwości wykazuje roztwór chlorku sodu?
Sól fizjologiczna – ogólna charakterystyka
Sól fizjologiczna, bardzo często określana mianem płynu fizjologicznego, jest wodnym roztworem chlorku sodu (czyli soli), który przeważnie jest dostępny w stężeniu 0,9%. Sól fizjologiczna bardzo często stosowana jest jako kroplówka mająca na celu nawadnianie pacjenta po oparzeniach, operacjach, wymiotach czy biegunce. Służy ona również do rozdrabniania niektórych leków, które wymagają infuzji dożylnej lub wstrzykiwania.
Sól fizjologiczna a nebulizacja
Sól fizjologiczna doskonale sprawdza się w podawaniu leków drogą wziewną, czyli podczas tak zwanej nebulizacji. Zabieg ten umożliwia aplikację leku bezpośrednio do płuc lub oskrzeli. Poprzez takie działanie podaż preparatu jest szybsza i skuteczniejsza. Nebulizator umożliwia samodzielne leczenie się w zaciszu domowym bez konieczności wykonywania ciągłych wizyt w szpitalu. Metoda ta zazwyczaj stosowana jest u osób, które chorują na astmę oskrzelową oraz mukowiscydozę. W przypadku gdy choruje się na nawracające zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, nieżyt gardła i nosa czy stany zapalne nosa, krtani i gardła to nebulizacja może okazać się najskuteczniejszą metodą leczenia.
Sól fizjologiczna do oka i nie tylko – nawilżanie
Sól fizjologiczna nie wywołuje podrażnień, co sprawia, iż posiada ona szereg zastosowań zewnętrznych. Doskonale sprawdza się do przemywania oczu dzieciom już od pierwszego dnia życia. Płyn fizjologiczny nawilży śluzówkę oka, gdy oczy są przemęczone, np. wskutek długotrwałej pracy przy komputerze. Dobrze sprawdza się do nawilżania śluzówki nosa, szczególnie podczas sezonu grzewczego – kiedy to powietrze w domu jest suche. Ponadto wspiera usunięcie zalegającej wydzieliny – wystarczy tylko zaaplikować do nosa po jednej kropli. Sól fizjologiczna posiada również zastosowanie do przemywania niewielkich ran oraz uszu.
Sól fizjologiczna – inhalacje
W przypadku braku nebulizatora, przy pomocy soli fizjologicznej można wykonać zwykłą inhalację. Dzięki niej zalegająca w drogach oddechowych wydzielina szybciej zacznie się odrywać.