Sposoby na ból zatok – jak udrożnić swoje zatoki? Skuteczne specyfiki bez recepty

sposoby-na-bol-zatok-jak-udroznic-swoje-zatoki-skuteczne-specyfiki-bez-recepty.

Zatoki nosowe to cztery pary wypełnionych powietrzem jam w kościach twarzy – powyżej i wokół oczu oraz nosa. Połączone są niewielkimi otworami z jamą nosową. Jeżeli nic im nie dolega, powietrze przechodzi do i z zatok, a śluz spływa do tylnej części jamy nosowej. Każdy stan, który uniemożliwia przepływ powietrza, może skutkować zapaleniem zatok. Najczęściej wywołany jest infekcją bakteryjną, choć niekiedy ma podłoże alergiczne.

Jak rozpoznać zapalenie zatok?

Jednym z najczęstszych objawów zapalenie zatok jest ból głowy, który może nasilać się przy pochylaniu się, kichaniu lub kaszlu. Niekiedy towarzyszy mu: zatkanie nosa, katar (żółtawy, zielonkawy lub ze śladami krwi), ból gardła, wydzielina spływająca do gardła, ból ucha, gorączka, zmęczenie. Przewlekłe i ostre zapalenie zatok ma podobne objawy. Zastanów się, jak długo utrzymują się objawy. Rozpoznanie zapalenie zatok może być trudne, ponieważ często przypomina przeziębienie. Lekarz zapyta Cię o charakter i czas trwania objawów, a następnie zbada uszy, gardło i nos. Może też polecić tabletki na katar i zatoki – Wapteka.pl.

Nawilżaj zatoki

Jeśli chcesz nawilżyć suchą śluzówkę nosa, weź długi prysznic lub wdychaj parę z garnka z ciepłą (ale nie gorącą wodą). Pij dużo płynów, aby rozrzedzić śluz. W ten sposób zmniejszysz ryzyko zapalenia zatok. Unikaj jednak alkoholu i napojów zawierających kofeinę, ponieważ mogą doprowadzić do odwodnienia. Aby złagodzić ból głowy, nałóż ciepłe, wilgotne ręczniki wokół nosa, policzków i gardła.

Jak oczyścić nos i zatoki?

Płukanie słoną wodą pomaga utrzymać drożność nosa. Pozwala pozbyć się gęstego lub zaschniętego śluzu. Może również oczyścić zatoki, zmniejszając ryzyko infekcji. Napełnij dużą strzykawkę, ściśnij butelkę lub pojemnik do płukania nosa (np. dzbanek Neti) roztworem soli. Teraz włóż końcówkę do nozdrza i delikatnie ściśnij. Skieruj strumień roztworu soli w tył głowy, a nie w górę. Upewnij się, że przepływa przez nos i usta, a nie drugie nozdrze. Delikatnie wydmuchaj nos po irygacji, chyba że lekarz zalecił inaczej. Powtarzaj zabieg kilka razy dziennie. Wyczyść strzykawkę lub butelkę po każdym użyciu. Szukasz więcej informacji na temat zapalenie zatok – przyczyny, objawy, leczenie – Wapteka.pl przychodzi z pomocą.

Jedz pikantne potrawy

Niektóre osoby twierdzą, że pikantne przyprawy, jak papryka, chrzan, czosnek, chilli, pomagają udrożnić kanały nosowe i zwiększyć przepływ śluzu. Kapsaicyna, związek znajdujący się w chilli łagodzi ból zatok, zmniejsza stan zapalny i uwalnia zablokowaną wydzielinę. Podobnie ostry chrzan może działać jako naturalny środek zmniejszający przekrwienie błony śluzowej nosa. Jeśli chcesz w mgnieniu oka oczyścić zatoki, sięgnij po wasabi.