Wiele osób z chrapaniem męczy się przez lata. Budzimy się rozdrażnieni, niewyspani. W dodatku nasza partnerka lub partner ma nas dosyć po kolejnej, nieprzespanej nocy. Jak leczyć chrapanie skutecznie i tak, aby przypadłość zniknęła raz na zawsze?
Czym jest chrapanie?
Leczenie chrapania powinno zacząć się od ustalenia, czy nie cierpimy na zespół bezdechu sennego. To przypadłość, która polega na częstym wstrzymywaniu oddechu podczas snu. Bezdech może prowadzić do niedotlenienia narządów wewnętrznych. Na szczęście zdarza się to relatywnie rzadko.
W przypadku zwykłego chrapania, dochodzi do opadania tkanek miękkich, które znajdują się w tylnej ścianie gardła. W rezultacie dochodzi do ograniczenia przepustowości powietrza oraz drgań języka i gardzieli. Choć opis nie wydaje się szczególnie drastyczny, wystarczy zauważyć, że emitowane w ten sposób dźwięki mogą osiągnąć natężenie nawet 90 dB. Czy to dużo? Tyle generuje standardowy ruch uliczny lub mocny, kuchenny blender.
Leczenie chrapania – sprawdzone sposoby
W Internecie można znaleźć mnóstwo porad dotyczących walki z chrapaniem. Jak wybrać te, które naprawdę działają? Poniżej zebraliśmy najskuteczniejsze metody. Wiele z nich można stosować samodzielnie.
Zadbaj o mocny i regularny sen
Objawy chrapania często zmniejszają się lub zanikają, jeżeli dbamy o ustalenie stałego rytmu dobowego. Warto pamiętać, aby kłaść się do łóżka mniej więcej o tej samej godzinie. Przyjmuje się, że osoby dorosłe powinny przesypiać przynajmniej 8 godzin. Przed pójściem spać postarajmy się wyciszyć. Zamieńmy telewizor lub smartfon na książkę, a komputer na gry planszowe. Jeżeli warunki atmosferyczne na to pozwalają, wyjdźmy na krótki spacer, najlepiej do parku. Dzięki temu dotlenimy się i łatwiej będzie nam wejść w fazę snu głębokiego oraz przespać bez przerw całą noc.
Przygotuj sypialnię do snu
Nie bez przyczyny mawia się, że praca zaczyna się od podstaw. Sprawdźmy, czy wieczorem w naszej sypialni panują optymalne warunki. Temperatura powinna wynosić pomiędzy 19, a 21℃. Odpowiednia wilgotność waha się pomiędzy 40, a 60%. Dzięki temu zapobiegamy wysychaniu błony śluzowej gardła.
Zredukuj poziom tkanki tłuszczowej
Przewlekła otyłość powoduje wiele zaburzeń w funkcjonowania organizmu. Choć nadwaga większości z nas kojarzy się raczej z chorobami serca czy stawów, niestety może powodować również chrapanie. Odkładająca się w okolicach gardła tkanka tłuszczowa uciska krtań ograniczając tym samym przepływ powietrza. W tym przypadku pomóc mogą ćwiczenia fizyczne i dieta ukierunkowana na redukcję. Przy okazji, zmniejszenie masy ciała będzie miało zbawienny wpływ na wiele aspektów naszego życia.
Ogranicz spożycie używek
Palisz papierosy? A może lubisz przed snem wypić piwo? Takie nawyki mogą powodować wykształcenie się odruchu chrapania. Zostało udowodnione, że nikotyna pośrednio działa podrażniająco na gardło powodując odkładanie się śliny w tchawicy i krtani, a w konsekwencji obrzęk śluzówki i zmniejszenie przepływu powietrza.
Z kolei alkohol i niektóre leki (zwłaszcza nasenne) działają rozluźniająco na mięśnie gardła i języka. Efekt jest taki sam – zaczynamy chrapać.
Zmień poduszkę
Czasami pomaga już zwykła wymiana poduszki. W walce z chrapaniem najlepiej sprawdzają się poduszki anatomiczne, które dopasowują się do kształtu i ułożenia głowy, jedynie delikatnie unosząc ją w górę. Zbyt mocno uniesiona pozycja podczas snu powoduje zwężenie dróg oddechowych.
Leczenie chrapania, a pomoc specjalisty
Niekiedy zdarza się, że wskazane wyżej sposoby nie pomagają pomimo ich regularnego stosowania. Jeżeli nie wiesz, jak leczyć chrapanie, warto udać się do specjalisty, którego znajdziesz np. pod tym linkiem https://www.ziemlewski.pl/oferta-zabiegi/leczenie-chrapania
Pamiętaj, aby nie lekceważyć chrapania i reagować już na pierwsze symptomy płynące z otoczenia oraz zmiany samopoczucia. Dzięki temu szybko pożegnasz się z trudnościami.