Stabilizator stawu skokowego – co powinieneś o nim wiedzieć?

Staw skokowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych stawów, jakie występują w organizmie człowieka, a tym samym jest on najbardziej narażony na urazy elementów układu kostno-stawowego człowieka. Kontuzje zaistniałe w jego obrębie są dość częste i trudne w leczeniu. Czy stabilizator stawu skokowego jest najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku? Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru?

Stabilizator stawu skokowego – czym jest?

Jak sama nazwa wskazuje, stabilizator stawu skokowego ma na celu zapewnienie stabilizacji w obrębie konkretnego stawu. Dzieje się to w efekcie częściowego unieruchomienia stawu. Pełni on podobną funkcję do gipsu, jednak jest on niego o wiele lżejszy.

Poruszanie się w ortezie (stabilizatorze) jest o wiele prostsze niż w przypadku, kiedy to noga jest zagipsowana. Stabilizator stawu skokowego, w przeciwieństwie do gipsu, nie odciąża w pełni kończyny, w konsekwencji czego w czasie noszenia stabilizatora kończyna podlega stałej rehabilitacji. Umożliwia to szybszy powrót do pełnej sprawności.

Ortezy są wykonane z przyjaznego dla skóry materiału, który nie przyczynia się do pojawienia podrażnień. Ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, stabilizatory dzielą się na:

Siatkowe – powstałe z materiału siateczkowego, który zapewnia stały dopływ powietrza do skóry.

Neoprenowe – cechują się zawartością niewielkich otworów, które zapewniają odpowiednią wentylację stopy.

Bezszwowe – w formie opaski, utworzone z elastycznego materiału.

Na rynku można spotkać również ortezy wykonane z materiału antybakteryjnego.

Stabilizator stawu skokowego – jak działa?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, podstawowym celem stabilizatora jest unieruchomienie stawu stopy. Ważną funkcją jest także wzmocnienie stopy. Ortezy bardzo często stosowane są profilaktycznie. W czasie noszenia stabilizatora produkuje się ciepło, które zwiększa cyrkulację krwi. Pomaga to uśmierzyć ból oraz przyspiesza gojenie. Rozgrzanie stopy sprawia, iż bóle reumatyczne przestają doskwierać.

Stabilizator stawu skokowego – na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu?

Ortezy nie powinno wybierać się samodzielnie. Założeniem gipsu zajmuje się specjalista, podobnie jest w przypadku stabilizatora – jego dobór należy powierzyć osobie doświadczonej w tej sprawie. Może to być fizjoterapeuta, ortopeda, a nawet sprzedawca w sklepie medycznym, który ma właściwe wykształcenie. Warto wiedzieć, iż pomimo faktu, że wybór ortezy można powierzyć dowolnej z wcześniej wymienionych osób, to samą decyzję o korzystaniu ze stabilizatora może podjąć wyłącznie lekarz ortopeda. Niewłaściwie dobrana orteza utrudni powrót do pełnej sprawności oraz może narazić pacjenta na niepotrzebny ból.

Dobór właściwego rozmiaru i modelu ortezy jest podstawą podczas zakupu tego typu produktu. Gdy lekarz zaleci korzystanie ze stabilizatora, warto udać się do sklepu medycznego wyspecjalizowanego w sprzedaży produktów ortopedycznych. W tym miejscu sprzedawcy z pewnością pomogą wybrać odpowiedni stabilizator stawu skokowego, który zapewni komfort oraz pozwoli na szybszy powrót do zdrowia.