Triphala to mieszanka trzech ziół, a dokładnie trzech owoców – bibhitaki, amli, haritaki. Składniki tej mieszanki są sproszkowanymi owocami bądź ekstraktem z owoców. Pochodzi ona z Indii, gdzie stanowi główny element diety. W kraju tym od pokoleń stosuje się go w leczeniu najróżniejszych schorzeń, gdyż oczyszcza on organizm, odżywia układ trawienny, jak również wykazuje zdolność do regulacji pracy jelit. Jakie są właściwości i zastosowanie tej niezwykłej mieszanki.
Triphala – pochodzenie
Obecnie Triphala wykorzystywana jest głównie w naturalnej medycynie, niemniej jednak coraz więcej osób stosuje się ją również w kosmetyce, gdyż opóźnia pojawienie się oznak starzenia organizmu, jak również poprawia kondycję skóry, paznokci oraz włosów.
W ajurwedzie (medyczno-metafizycznej i życiowej wiedzy o uzdrawianiu) już dawno temu odkryto efektywne działanie ziół Triphala. Przez wiele lat lekarze ajurwedyjscy stosowali tę indyjską mieszankę ziół do leczenia osteoporozy, hemoroidów, bólów głowy oraz chorób układu moczowego. Triphale chętnie przyjmowały również osoby, które były osłabione, nie posiadały energii lub przeszły ciężką chorobę. Obecnie ten preparat również jest chętnie wykorzystywany w podobny sposób, jednak stosują go nie tylko mieszkańcy Indii, ale i całego świata.
Triphala – jakie wykazuje właściwości?
Triphala składa się z trzech głównych składników, które cechują się innymi właściwościami. Amla, zwana również Amalaka cechuje się dużą zawartością flawonoidów, karotenoidów oraz witaminy C (nawet 20 razy więcej niż w cytrynie). Warto wiedzieć, iż zawarte w owocu taniny sprawiają, iż witamina C jest ona odporna na działanie wysokich temperatur oraz nie ulega degradacji przy długim przechowywaniu. Owoc ten charakteryzuje się kwaśnym i gorzkim smakiem. Ponadto Amla to doskonałe źródło antyoksydantów.
Bibhitaki, zwane również Behema, to owoc, który zawiera około 35% olejów oraz mniej więcej 45% białek, które wywierają pozytywny wpływ na wzrost dobrego cholesterolu (HDL). Ostatnim, jednak równie istotnym składnikiem jest Haritaki, którego owoce są bogate w aminokwasy, fruktozy oraz taniny. Dodatkowo zawierają także sitosterol oraz kwas sukcynytowy.
Ponadto tak dobrana mieszanka, jaką jest Triphala, wykazuje właściwości przeciwutleniające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeczyszczające.
Triphala – zastosowanie
W związku, iż triphala jest mieszanką składników wykazujących odmienne działanie, warto poznać zastosowanie każdego z nich osobno.
Amla wywiera pozytywny wpływ na wsparcie kuracji w przypadku schorzeń związanych z serem, płucami, żołądkiem oraz wątrobą. Wiele osób wybiera produkty ją zawierające w celu wsparcia pracy układu pokarmowego.
Bibhitaki również wspiera pracę wątroby płuc i serca. Ponadto pozytywnie wpływa na wsparcie utrzymania właściwego poziomu glukozy we krwi, jak również cholesterolu frakcji HDL (dobrego cholesterolu). Zastosować go powinny osoby, które mają problem z trawieniem oraz regularnym wypróżnianiem i zależy im na tradycyjnej kuracji.
Haritaki podobnie jak pozostałe składniki triphali wspiera funkcjonowanie jelit oraz pozytywnie oddziałuje na regularne wypróżnianie i pomaga pozbyć się wzdęć. Dodatkowo jest to związek, który wzmacnia libido.