W jaki sposób można wesprzeć sprawność umysłową osób starszych?

Problemy z zapamiętaniem nazwiska znanego piosenkarza, miejsca, w którym został odłożony pilot do telewizora, szczegółów rozmowy – są to powszechne kłopoty z pamięcią, które mieszczą się w granicach normy. Jakie czynności należy podjąć, aby jej nie przekroczyły? Jak zapobiec problemom z pamięcią?

Jaka jest zależność pomiędzy wiekiem i pogarszającą się pamięcią?

Główną przyczyną jest przede wszystkim to, że wiele osób starszych gnuśnieje, a w związku z tym maleje liczba połączeń (określanych mianem synaps) pomiędzy neuronami. Słabnie również otoczka mielinowa, która pełni funkcję izolatora na włóknach, przez które przepływają impulsy elektryczne pomiędzy konkretnymi komórkami nerwowymi. W związku z powyższym przetwarzanie informacji jest o wiele wolniejsze, a osoby starsze są bezradne wobec zaistniałych zmian.

Podstawą na kłopoty z pamięcią jest gimnastykowanie mózgu

Systematyczny wysiłek umysłowy tworzy między neuronami nowe połączenia oraz je regeneruje. A wraz ze wzrostem ich ilości polepsza się stan pamięci. Niestety w czasie oglądania telewizyjnych seriali mózg pozostaje bierny, w związku z czym zalecane jest wybieranie rozrywek, które dostarczają mu wielu różnych ćwiczeń, takich jak rozwiązywanie krzyżówek, czytanie, gra w brydża, w szachy, w scrabble’a. Należy uczyć się, zdobywać nowe umiejętności – warto na przykład zapisać się na kurs tańca lub na lekcje języka obcego.

Właściwe karmienie szarych komórek – dobry sposób na problemy z pamięcią

Nie jest konieczne prowadzenie rygorystycznej diety, aby zachować dobrą pamięć. Wystarczy stosować ogólne zasady diety śródziemnomorskiej. Jest ona bogata w owoce i warzywa, które dostarczają sporą ilość antyoksydantów, które chronią neurony przed atakami wolnych rodników. Nie brakuje w niej także ryb morskich oraz olei roślinnych, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe. Ponadto zwiększają one szybkość przepływu informacji pomiędzy komórkami oraz są istotnym składnikiem błon komórkowych. Ponadto na rynku dostępnych jest wiele suplementów diety, które wspierają utrzymanie dobrej pamięci oraz sprawności umysłowej. Jednym z nich, cieszącym się dobrą opinią jest Ginkofar forte, który dzięki swojemu unikalnemu składowi doskonale wspiera zdolności poznawcze u osób starszych.

Aktywność fizyczna jako skuteczny sposób w zapobieganiu problemom pamięci

Nie tajemnicą jest, iż aktywność fizyczna pomaga dłużej zachować zdrowie i młodość. Wysiłek fizyczny ma również znaczny wpływ na sprawność umysłową. Poprawa krążenia krwi, a tym samym natlenienie i odżywienie komórek nerwowych to czynniki, które w istotny sposób zapobiegają problemom z pamięcią – komórki nerwowe nie mogą żyć bez tlenu, ponieważ bierze on udział we wszystkich procesach, które w nich zachodzą.

Utrzymanie więzi społecznych a problemy z pamięcią

Pielęgnowanie kontaktów z bliskimi i przyjaciółmi jest istotną kwestią w związku z problemami z pamięcią. Warto angażować się w ich sprawy i spędzać z nimi dużo czasu. Osoby o ożywionym życiu rodzinnym i towarzyskim rzadziej miewają zaburzenia pamięci. Rozmowy ze znajomymi lub odpowiadanie na setki pytań trzylatkowi trenują koncentrację i szybkie myślenie.