
W branży transportowej i budowlanej wykorzystuje się wiele dźwigników. Doskonałym przykładem jest tzw. winda samochodowa, tworząca kilkupoziomową przestrzeń, przez którą można przenosić różne rzeczy. Zapewnia ona dodatkową powierzchnię – przede wszystkim na parkingi. Niektóre firmy transportowe dysponują poręcznymi windami samochodowymi. Jakie znaczenie ma ów sprzęt w przeprowadzkach?
Czym są windy samochodowe?
Windy samochodowe są ruchomymi platformami, umożliwiającymi podnoszenie i opuszczanie pojazdów. Mają systemy dźwigowe (przypominające te, które występują w standardowych windach osobowych) o bardzo wysokim udźwigu i kompaktowej konstrukcji. Sprawdzą się w miejscach, gdzie panuje spory ruch (dzięki przyzwyczajeniu sprzętu do ciągłej pracy). Windy samochodowe tworzą kilkupoziomowy garaż pod jakimś budynkiem.
Czym charakteryzują się windy samochodowe?
Jedną z największych zalet wind samochodowych jest ich mały rozmiar. Można je bezproblemowo wykorzystać w pomieszczeniach o niewielkim metrażu. To dobra alternatywa dla betonowych pochylni (bardziej poręczna, tańsza w budowie).
Windy samochodowe tworzą dodatkowe miejsca parkingowe blisko budynków mieszkalnych. Sprawdzają się podczas przeprowadzek. Za ich pośrednictwem można także uzyskać dodatkową przestrzeń, w której firma przeprowadzkowa umieści kolejne sprzęty, bagaże, meble i wyposażenie domowe przeprowadzających się klientów. To ciekawy element wyposażenia takich przedsiębiorstw. Firma transportowa Yellow Transport zna możliwości wind samochodowych i chętnie korzysta z nich podczas przeprowadzek klientów. Przedsiębiorstwo działa na obszarze kilku województw: zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.
Windy samochodowe a UDT
Każda firma transportowa, która dysponuje profesjonalną windą samochodową, przed jej użytkiem musi załatwić kilka formalności w Urzędzie Dozoru Technicznego (UDT). Większość wind samochodowych podlega pełnemu dozorowi technicznemu – z wyjątkiem modeli, które osiągają wagę do 250 kg (takie podlegają już uproszczonemu dozorowi technicznemu i nie trzeba ich zgłaszać do UDT).
Pierwszym krokiem rejestracji jest wysłanie wniosku na piśmie (wraz z dokumentami rejestracyjnymi) do odpowiedniego oddziału UDT. Po otrzymaniu i akceptacji papierów inspektor UDT przeprowadza kompleksowe badanie techniczne. Dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu stanu technicznego windy samochodowej, otrzymuje ona książkę rewizyjną, której obecność uprawnia do korzystania ze sprzętu.