Wózki sanitarne (toaletowo-prysznicowe) – wsparcie w codziennej pielęgnacji osób niepełnosprawnych

wozek-sanitarny

Opieka nad osobą niepełnosprawną to najpiękniejszy wyraz miłości i troski. Nie ma jednak co ukrywać – to również ciężka praca. Na szczęście istnieje sprzęt medyczny, który znacząco ułatwia opiekę i pielęgnację. W dzisiejszym artykule opowiemy o tym, jak pomóc osobom niepełnosprawnym korzystać z toalety i łazienki.

Wózki toaletowo-prysznicowe dla osób starszych i niepełnosprawnych

Wsparcia w codziennych czynnościach higienicznych wymagają osoby niepełnosprawne, starsze czy o ograniczonej mobilności. Warto wówczas pomyśleć o profesjonalnym sprzęcie, który znacząco usprawni te czynności.

Niezbędne są wózki toaletowo prysznicowe, które zapewniają wygodę i bezpieczeństwo. Wielu osobom umożliwiają powrót do niezależności, a opiekunów odciążają fizycznie. Takie wózki są szeroko wykorzystywane przede wszystkim w domach opieki, klinikach czy szpitalach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby używać ich w domu. Zwłaszcza jeżeli na stałe opiekujesz się bliskim podopiecznym – osobą starszą, niepełnosprawną czy po urazach.

krzesło toaletowo pryszcnicowe

Wózek prysznicowy – najważniejsze cechy

Na rynku dostępne są różne wózki sanitarne. Najlepszym wyborem są uniwersalne modele wózków toaletowo-prysznicowych. Taki wózek inwalidzki toaletowy znajduje zastosowanie zarówno pod prysznicem, jak też w czasie korzystania z ubikacji.

Wózki prysznicowe są nierdzewne i mają wytrzymałą konstrukcję (z otworami, odprowadzającymi wodę), łatwo utrzymać je w czystości. Wózek toaletowo-prysznicowy zapewnia komfort, ponieważ ma miękkie siedzisko i oparcie, a także dodatkowe elementy zwiększające wygodę (podnóżki odchylane, uchylne podłokietniki, regulowane oparcie itp.).

Wózki sanitarne z małymi kołami są odpowiednie do codziennego transportowania chorego do toalety i pod prysznic. Kółka są małe i ciche. Wózek jest zatem funkcjonalny i zwrotny. Ponadto ma blokady jezdne, co zapewnia bezpieczeństwo. W razie potrzeby można natomiast przypiąć chorego pasami.

Wózki toaletowe z dużymi kołami przypominają tradycyjny wózek inwalidzki. Takie wózki sanitarne pozwalają przemieszczać się między łazienką a innymi częściami mieszkania. Oczywiście konstrukcja wózka jest przystosowana do korzystania pod prysznicem. Antypoślizgowe siedzisko zapewnia bezpieczeństwo, natomiast pod specjalnie wyciętym siedziskiem umieszczony jest pojemnik sanitarny.

Wózki toaletowe z regulowanym oparciem zapewniają jeszcze wyższy poziom komfortu – zarówno dla osoby korzystającej z wózka, jak i asystenta. Mechanizm obsługi wózka jest bardzo intuicyjny. Bez problemu można zmienić kąt nachylenia oparcia. Co istotne – wózki z regulowanym oparciem są dostępne z dofinansowaniem PFRON. Można więc kupić taki profesjonalny wózek bez ponoszenia dużych kosztów.