Wskazania do zastosowania systemu CAD/CAM w protetyce

Systemy CAD/CAM to rozwiązanie, które umożliwia znaczne unowocześnienie wielu działów stomatologii, tworząc tak naprawdę stomatologię cyfrową. Metoda ta jest bardzo korzystna i ma wiele zalet przede wszystkim w protetyce stomatologicznej. W artykule dokładnie tłumaczymy, na czym polega stomatologia cyfrowa, jakie możliwości dają stosowane w niej systemy CAD/CAM oraz jakie mogą być szczególne wskazania do jej zastosowania w protetyce stomatologicznej.

Co to są systemy CAD/CAM?

Systemy CAD/CAM to nie jest technologia, której używa się wyłącznie w stomatologii. Jej głównym przeznaczeniem było i cały czas jest bowiem usprawnienie i zwiększenie dokładności w branżach technicznych i technologicznych, m.in. przy obróbce stali oraz na automatycznych liniach produkcyjnych. Dopiero stosunkowo od niedawna stosowane są one także w stomatologii, do wykonywania zadań, które wymagają szczególnie dużej dokładności. System CAD/CAM składa się z dwóch elementów: z komputerowo wspomaganego projektowania CAD (z ang. Computer Aided Design) oraz z komputerowo wspomaganego wytwarzania CAM (Computer Aided Manfacturing).

Jakie są zalety stosowania systemów CAD/CAM w stomatologii?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, dentysta z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach, w której także stosuje się stomatologię cyfrową i do której w związku z tym przyjeżdżają także pacjenci z innych okolicznych miast, m.in. z Katowic, Mikołowa i z Pszczyny: Poprzez zastosowanie takiej metody w stomatologii, możliwe jest znaczne zwiększenie dokładności prowadzonych działań i tworzonych m.in. wypełnień protetycznych czy aparatów na zęby. Zastosowanie systemu CAD/CAM, w planowaniu dalszego leczenia umożliwia także znaczne przyspieszenie zaplanowania leczenia oraz pozwala uniknąć czynników, które mogłyby później powodować generowanie błędów.

Wykorzystywany w leczeniu stomatologicznym system CAD/CAM składa się z konsoli projektowej, która jest wyposażona w skaner wewnątrzustny oraz frezarkę cyfrową. Dzięki skanerowymi nie trzeba już w celu uzyskania danych do wykonania wypełnień protetycznych oraz aparatów na zęby wykonywać wycisków gipsowych, tylko wszystkie dane uzyskuje się poprzez skanowanie elektroniczne. Z kolei frezarka umożliwia bardzo szybkie wykonanie wypełnienia lub aparatu ortodontycznego. Wykonanie skanerem wycisku elektronicznego trwa zwykle zaledwie kilkanaście sekund. Po otrzymaniu danych lekarz może szybko zaprojektować idealnie dobrane wypełnienie protetyczne, a następnie przesyła projekt do frezarki, która z gotowego bloku porcelany wycina np. zaprojektowane przez specjalistę wypełnienie protetyczne. Po jego wycięciu następuje jeszcze polerowanie i glazurowanie wykonanego materiały, a następnie jest on przez około 10 minut wypalany w piecu. Po tych wszystkich zabiegach można go już użyć do wypełnienia ubytku u pacjenta lub do wykonania protezy. Cały proces trwa zazwyczaj zaledwie około 90 minut.

Do wykonywania jakich wypełnień protetycznych najczęściej stosuje się system CAD/CAM?

Metod zastosowania systemów CAD/CAM w protetyce stomatologicznej jest wiele. Najczęściej technologię tę wykorzystuje się przy tworzeniu koron pełnoceramicznych i łączników przy leczeniu z zastosowanie implantów stomatologicznych, licówek na zęby, oraz mostów pełnoceramicznych. Systemy CAD/CAM są też często stosowane do tworzeni wypełnień typu inlay, onlay i overlay. Wskazania te są związane przede wszystkim z tym, że systemy CAD/CAM znacznie zwiększają dokładność w wykonywaniu tego typu wypełnień protetycznych. Według specjalistów dokładność ta oscyluje w granicach 19-25 μm.