Współpraca pompy ciepła z rekuperatorem

Poszukiwanie kolejnych rozwiązań związanych z energooszczędnością nie wynika wyłącznie z troski o środowisko naturalne, ale również z chęci racjonalnego gospodarowania domowymi wydatkami za ogrzewanie. Stosunkowo nowym pomysłem jest system hybrydowy, łączący w sobie pompę ciepła oraz mechaniczną wentylację z odzyskiem energii cieplnej, zwaną rekuperacją. W niniejszym tekście tłumaczymy, na jakiej zasadzie działa taki układ i jakie może przynieść korzyści.

Czym jest i jak działa rekuperator?

Nawet nowo wybudowane domy o świetnych parametrach termoizolacyjnych borykają się z problemem ucieczki ciepła. Jak to możliwe przy zastosowaniu nowoczesnych ociepleń czy też specjalnej stolarki energooszczędnej? Winę ponosi system wentylacji, który w skrajnych przypadkach może odpowiadać za nawet 50% wszystkich strat energii cieplnej w inwestycji. Istnieje jednak sposób, aby odzyskać część uciekającego ciepła, minimalizując tym samym straty i zwiększając efektywność systemu grzewczego – w tym celu wykorzystuje się urządzenia zwane rekuperatorami.

Rekuperator nie różni się główną funkcjonalnością od klasycznej wentylacji grawitacyjnej – zadaniem systemu jest bowiem wymuszanie obiegu powietrza, umożliwiając tym samym wentylację domowych pomieszczeń. Dodatkowa rola polega na odzysku energii – ciepło jest pobierane z powietrza zużytego, a następnie przekazywane świeżemu, które trafia do wnętrza budynku. W zależności od modelu, rekuperator pozwala na odzyskanie od 50 do nawet 80% energii cieplnej.

Nie można też zapomnieć, że mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła pozwala usuwać z obiektu nadmiar wilgoci jest to szczególnie istotne w przypadku inwestycji energooszczędnych i pasywnych, które charakteryzują się bardzo wysoką szczelnością. Brak odpowiedniej wentylacji to najprostsza droga do zawilgocenia wnętrz, co może skutkować rozwojem pleśni i grzybów – wyjaśnia nam specjalista reprezentujący firmę Waso Klim z Chorzowa, która zajmuje się montażem i serwisowaniem rekuperacji.

Czy połączenie pompy ciepła z rekuperacją ma sens?

Pompa ciepła to świetne urządzenie grzewcze dla budynków o niskim zużyciu energii – dzięki odpowiedniemu doborowi jednostki będzie w stanie wyprodukować tanie i ekologiczne ciepło, które w zupełności zaspokoi zapotrzebowanie domu przez cały rok. Połączenie pompy ciepła z rekuperatorem stanowi dziś jeden z wydajniejszych i efektywniejszych systemów usprawniających gospodarowanie energią cieplną w budownictwie mieszkalnym – podobne zestawy mogą być montowane zarówno w nowych realizacjach, jak i istniejących budynkach.

Na czym polega jednak fenomen takiego rozwiązania? Pierwszą przesłanką przemawiającą za skorzystaniem z hybrydowej instalacji grzewczo-wentylacyjnej jest oczywiście energia pochodząca z samej pompy ciepła – ogrzewanie za pomocą tego urządzenia, zwłaszcza w nowoczesnych domach jednorodzinnych, jest nie tylko skuteczne, ale również tanie. Druga kwestia to wsparcie zapewniane przez rekuperator, który zapobiega ucieczce większości wyprodukowanej w domu energii cieplnej. Współpraca obu układów sprawia, że straty ciepła mogą spaść nawet o 90 %.

Niższe zapotrzebowanie energetyczne przekłada się na dodatkowe oszczędności na samym etapie zakupu urządzenia grzewczego. Odzysk energii cieplnej sprawia, że pompa może mieć mniejszą moc i bez przeszkód dalej spełni swoje zadanie, nawet w czasie siarczystych mrozów. Jeżeli układ grzewczy nie będzie musiał charakteryzować się dużą efektywnością, taniej wyjdzie nas również przygotowanie krótszego dolnego źródła i mniejszej ilości pętli grzewczych. Z tego powodu warto rozważyć omawianą instalację przy planowaniu budowy inwestycji.

Dlaczego warto zdecydować się na taki system?

Pompa ciepła połączona z mechaniczną wentylacją z odzyskiem energii cieplnej zapewni nie tylko wysoki komfort termiczny przez cały rok, ale również zauważalne oszczędności w domowym budżecie. Co więcej, podobne instalacje są zgodne z obowiązującym aktualnie trendem budownictwa energooszczędnego i z dużym prawdopodobieństwem mogą stać się w przyszłości następcą konwencjonalnych systemów grzewczych i wentylacyjnych.

W przypadku zastosowania gruntowych pomp ciepła dom nie będzie również uzależniony od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.