Wypożyczyć, kupić, a może kupi używany sprzęt medyczny?

Zwykle takie pytanie nasuwa się w sytuacji mocno stresowej, kiedy trzeba odebrać bliskiego ze szpitala i podjąć się opieki, najczęściej również rehabilitacji. Sprzęt medyczny jakim dysponuje szpital czy ośrodek jest oczywiście do wykorzystania tylko na miejscu. Sklep medyczny to pierwsze skojarzenie każdego.

Zakup sprzętu medycznego

Pierwsza myśl jaka się nasuwa to zakup potrzebnego sprzętu, którego rodzaj i wymagania określane są zwykle przy wypisie pacjenta. Często jednak chcąc zapewnić maksymalnie dobre warunki swoim najbliższym decyzja o zakupie sprzętu to szybka decyzja. Sprzęt medyczny typu łóżko, wózek rehabilitacyjny, orteza czy koncentrator tlenu to dość kosztowne elementy wspierające chorego i jego powrót do zdrowia. Na rynku znajduje się bardzo wiele modeli i typów i trzeba dużego rozsądku by zaopatrzyć się w dobry jakościowo sprzęt. Należy również pamiętać o zakupie sprzętu z atestem, gdyż tylko taki sprzęt zapewni oczekiwane zadania oraz nie spowoduje gorszego uszczerbku na zdrowiu. Oczywiście sklep medyczny i jego personel to zapewnią.

Wypożyczenie sprzętu medycznego

Wypożyczenie sprzętu medycznego na pewno jest sposobem tańszym przy spodziewanie krótkim czasie rehabilitacji. Wypożyczając sprzęt zwykle nie trzeba tak dokładnie zwracać uwagę na wymagania, gdyż w razie niespełnienia oczekiwań można sprawnie go wymienić. Poza tym jest przywożony i zabierany przez firmę wypożyczającą, więc nie ma też problemu z transportem. Nie jest również na naszej głowie kłopot z konserwacją sprzętu, a w przypadku uszkodzenia zazwyczaj jest natychmiastowa wymiana.

Wypożyczyć zatem czy jednak kupić?

By skutecznie odpowiedzieć na to pytanie należy przemyśleć po pierwsze czas w jakim będzie chory korzystał ze sprzętu. Jeśli jest to stosunkowo krótki okres warto skłaniać się do wypożyczenia sprzętu. Poza tym odwiedzając taką wypożyczalnię można liczyć na pomoc pracowników w doborze sprzętu tak by był jak najbardziej odpowiedni i funkcjonalny. Poza tym zupełnie nie trzeba martwić się o transport, zwykle dość pokaźnego sprzętu. Często również firmy oferują pomoc swoich serwisantów, którzy złożą sprzęt, przeszkolą w użytkowaniu, a na pewno w razie potrzeby będą swój sprzęt serwisować.

W przypadku gdy czas korzystania jest jednak dłuższy warto sprzęt go kupić, jest nowy i podlega gwarancji. Warto również mieć na względzie rodzaj sprzętu, jeśli jest to gorset, materac przeciwodleżynowy, kołnierz czy wkładka ortopedyczna to raczej jednak zakup jest preferowany, wtedy można dopasować sprzęt do indywidualnych potrzeb pacjenta. Poza tym nie są to drogie rzeczy, a często pacjent lepiej się czuje psychicznie, jeśli ma własny, osobisty chociażby materac. Wtedy sklep medyczny to jedyny dobry wybór.

Kupić sprzęt medyczny używany?

Warto również nieraz rozważyć zakup sprzętu używanego, wtedy kiedy nie dysponujemy dużą kwotą, a potrzebny jest nam sprzęt na dłużej. Wtedy warto rozglądnąć się zarówno wśród ogłoszeń, czy ofert komisowych, jak również w trudniejszej sytuacji finansowej zwrócić się do dostępnych fundacji do których ludzie, którzy już nie korzystają ze sprzętu często go oddają i można skorzystać również z takiej pomocy w trudnej sytuacji.