Zespół niespokojnych nóg – przyczyny, objawy, leczenie

Zespół niespokojnych nóg to dość uciążliwa dolegliwość, objawiająca się przymusem nieustannego poruszania nogami – często również w trakcie snu. Leczenie zaburzenia jest zależne od tego, jaka jest bezpośrednia przyczyna jego wystąpienia. W przypadku wtórnego pojawianie się zespołu niespokojnych nóg przydatny może być lek o nazwie restonum. Jakie są przyczyny i objawy tego schorzenia?

Zespół niespokojnych nóg – ogólna charakterystyka

Zespół niespokojnych nóg to powszechne schorzenie, które dotyczy około 15 procent ludzi. Ryzyko związane z zarażeniem zespołem niespokojnych nóg wzrasta wraz z wiekiem, jednak warto pamiętać, iż tę dolegliwość zapadają częściej kobiety niż mężczyźni. Schorzenie to z reguły notuje się u osób dorosłych, między 20 a 30 rokiem życia. Zespół niespokojnych nóg polega na przymusie poruszania kończynami dolnymi, a czasem chorzy dodatkowo mogą odczuwać również ból i mrowienie kończyn. Schorzenie to zazwyczaj pojawia się bez w związku z innymi chorobami i wtedy nosi nazwę idiopatycznego (dotyczy około 80% przypadków). Jeśli schorzenie jest konsekwencją innych chorób, określane jest jako zespół wtórny (dotyczy ok. 20% przypadków).

Częstotliwość pojawiania się zespołu niespokojnych nóg jest różna – od objawów obserwowanych codziennie, do kilku w miesiącu. Profilaktyka zespołu niespokojnych nóg oparta jest o zdrowy tryb życia oraz o odpowiednią dietę. Zazwyczaj lekarze nie przypisują leków na receptę przy pierwszych objawach choroby, rekomendując pacjentom pozbycie się nałogów i modyfikację trybu życia. Przy ostrych stanach zespołu stosowane jest leczenie preparatami używanymi np. przy leczeniu choroby Parkinsona, bądź takimi jak restonum. Równocześnie w trakcie postawienia odpowiedniej diagnozy należy wykluczyć choroby związane z niedoborem żelaza, takie jak np. anemia.

 

Leki przeciwdziałające zespołem niespokojnych nóg

 

Istotne przy wstępnej diagnozie zespołu niespokojnych nóg jest podaż chorym preparatów posiadających wysoką porcję magnezu, żelaza i witamin typu B i C (np. restonum). Każda osoba cierpiąca na tę dolegliwość jest wysyłana na standardowe badania krwi –  w celu określenia poziomu ferrytyny. Jako optymalne rozwiązanie w trakcie leczenia zespołu niespokojnych nóg uznaje się przyjmowanie preparatów kompleksowych posiadających w swoim składzie wyżej wymienione minerały i witaminy w podwyższonych porcjach.