Złote monety – co należy o nich wiedzieć przed zakupem?

Złote monety cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów. Jeśli i Ty rozważasz ich zakup, ale to będzie początek Twojej przygody z numizmatyką, warto przygotować się do transakcji. Zobacz, co warto wiedzieć przed zakupem takich artefaktów, aby Twoje zbiory wzbogaciły się o wartościowe okazy.

Jakie złote monety są dostępne w sprzedaży?

Na początek najważniejsze: jeśli myśląc o złotych monetach, rozważasz zakup oryginalnego artefaktu sprzed wieków, musisz wiedzieć, że w większości przypadków nie będzie to możliwe. Przede wszystkim najcenniejsze monety w historii Polski czy świata są bardzo cenne i osiągają na aukcjach zawrotne kwoty. Poza tym, w większości przypadków polskie prawo nie pozwala na ich nabywanie przez prywatnych kolekcjonerów – są zabytkami, które powinny trafić pod kuratelę państwową.

To jednak wcale nie oznacza, że złote monety są poza Twoim zasięgiem! Wręcz przeciwnie. Możesz nabyć m.in.:

  • repliki najciekawszych złotych monet w historii Polski i Świata – w kolekcjach Skarbnicy Narodowej znajdziesz np. oficjalną replikę florena Władysława Łokietka, pierwszej złotej monety w historii polskiego mennictwa i wiele innych artefaktów,
  • monety okolicznościowe wybite w złocie – najczęściej jest to 24-karatowy kruszec, chociaż bywają wykorzystywane także inne próby metalu.

Jak kupować złote monety?

Chcesz dołączyć do swojej kolekcji złote monety? Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby kupować je od zaufanego i sprawdzonego dystrybutora. Takiego, który prowadzi oficjalną sprzedaż numizmatów i współpracuje bezpośrednio z najlepszymi mennicami na świecie. Dzięki temu, zyskasz gwarancję, że nowy artefakt do kolekcji będzie oryginalny i nabyty zgodnie z prawem.

Kupując, pamiętaj również, aby:

  • upewnić się, czy moneta jest wybita ze złota, czy też z innego kruszcu, który został pokryty warstwą złota,
  • sprawdzić, czy numizmat jest sprzedawany z certyfikatem autentyczności.

Warto również przygotować się na nowe okazy w swojej kolekcji – a zatem stworzyć miejsce do ich bezpiecznego przechowywania. Do tego celu najlepiej nadają się specjalne albumy numizmatyczne, a także pudełka i pojedyncze blistry. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz również w sklepie Skarbnicy Narodowej.